Vandaag krijg jij inzage in het huishoudboekje van een gezin ergens in Nederland.
Hoe is jouw gezinssamenstelling?
Ik (33 jaar) leef samen met mijn partner (29 jaar) en kinderen. Onze twee dochters zijn bijna 3 jaar en 4 maanden. We hebben dus een gezin van 4.
Welk werk doe jij en je partner?
Ik werk 32 uur op een kinderopvang en mijn partner werkt 5 dagen soms 6 als leidinggevende in de horeca. Hij zit hiermee vaak boven de 50 uur per week.
Wat is jullie netto inkomen per maand?
Ons salaris samen is €3900. We krijgen €90 hypotheekteruggave en gemiddeld €200 fooi. De kinderopvangtoeslag is €1324 en de kinderbijslag €147 per maand.
Wat staat er nu op de betaal- en spaarrekening?
Wij hebben beide een eigen rekening en daarnaast een gezamenlijke spaarrekening. Op mijn rekening staat nog €89 en op mijn eigen spaarrekening €4000. Ik spaar voor beide kinderen. Op de kinderrekeningen staat €300. Op onze gezamenlijke rekening staat nog €2 en op de gezamenlijke spaarrekening staat €4800. Op dit moment dat ik dit typ ontvangen wij volgende week weer loon.
Hebben jullie schulden?
Ik heb nooit schulden gehad, ook geen duo-lening. Ik kocht mijn eerste huis alleen op mijn 20e en had flink gespaard met twee en soms zelfs drie bijbanen tegelijk. Mijn partner daarentegen trok vier jaar geleden bij mij in en nam wel schulden mee. Deze hebben wij bijna allemaal in een jaar tijd afgelost. Op dit moment staat er alleen nog een duo-schuld van €5000 die maandelijks wordt afgelost. Vorig jaar heb ik mijn huis verkocht waar al veel van afgelost was. Daarbij was het huis meer waard geworden. Daarna hebben wij samen een groter huis gekocht. Van het geld wat vrij kwam uit mijn huis hebben we alles verbouwd en aangeschaft. Daar is nog een klein deel van over. Als ons loon gestort wordt maken wij ieder €1450 over naar de gezamenlijke rekening, dus €2900 in totaal. Hier gaan alle kosten, behalve ons eigen telefoon abonnement, vanaf.
De maandelijkse vaste lasten
Hypotheek: €560 per maand. We hebben een hoekwoning met 4 slaapkamers en aanbouw. Aansluitend een grote tuin van 90m2.
Gas/water/elektriciteit: €240 per maand.
Boodschappen: De weekboodschappen proberen wij voor maximaal €100 op zondag te doen. Daar zitten geen luiers of overige dingen bij zoals wasmiddel, dit bestel ik namelijk maandelijks en is ongeveer €100. De baby haar voeding is €18 doordat zij aangepaste voeding krijgt. Dit is best prijzig en zit niet bij die €100 in. Deze voeding kost ongeveer €100 per maand. We proberen gezonde boodschappen te doen en dat kost nou eenmaal wat meer geld, daar zou ik niet op willen bezuinigen. Totaal €1000.
Verzekeringen: Auto €36, zorg €300, huis €22, rechtsbijstand €23 en overlijdensrisico €6.
Auto en benzine: Wegenbelasting €25, benzine €70. Totaal €95 per maand.
Internet/tv/telefoon: Thuis €62 en telefoonabonnement van €30 voor beide. Totaal €92 per maand.
Abonnementen: Spotify €13 en de sportschool €33. Totaal €49 per maand.
Kleding: Kleding koop ik voor mezelf niet veel. Ik probeer duurzamer te leven en heb Vinted helemaal uitgevonden. Voor de kinderen bestel ik nog best veel. Ik denk €150 per maand aan kleding, wel verkoop ik veel weer door of gaat de kleding van de oudste naar de tweede. Ik heb veel aan babyspullen hergebruikt omdat er maar twee jaar tussen de kinderen zit en het beide meisjes zijn.
Uitjes: We geven veel uit aan lunchen en uitjes met de kids zoals Monkeytown of een dagje winkelen. Uitjes kunnen ook het park, een dag in het bos of een ijsje zijn. Dit doen we vaak van ons “eigen €500” of van wat er nog over is van het maandbudget op onze gezamenlijke rekening.
Vakantie: Vakanties of weekendjes weg doen wij gemiddeld drie keer per jaar en dan geven we ook wel aardig wat uit. Dit kan met het geld wat we samen sparen (iedere maand €400), maar ook met vakantiegeld.
Spaargeld: €400 per maand.
Goede doelen: €3 voor Safe the children.
Kinderopvang: €260 per maand.
Belastingen: Woz €87 en Hoogheemraadschap €34.
Geldvragen
Kun je ons meenemen in je levensstijl?
Geld aan speelgoed geef ik niet veel uit. Verjaardagen en Kerst gebruik ik om speelgoed te vragen of kopen. Daar begin ik vaak al eerder in het jaar mee, zodat het niet meteen een hele grote uitgave is. Ik probeer duurzaam te kopen en te leven.
Waarop kan je bezuinigen?
Op online shoppen zou ik persoonlijk nog wel kunnen besparen. Impuls aankopen doe ik niet veel meer.
Heb je een spaardoel voor je gezin?
Ik denk dat we meer kunnen sparen. In plaats van €400 wat we nu samen wegzetten, kunnen we zeker wel €1000 apart houden, als we ieder van die €500 nog €300 opsparen. Omdat we altijd wel een buffer hebben, voel ik die noodzaak nog niet zo.
Wat is jouw beste uitgave ooit geweest en wat de slechtste?
De beste aankoop is het huis geweest, nog net voor het erge opbieden begon. Daardoor heeft het zonder grote aanpassingen al overwaarde.
Wat is je duurste aankoop ooit?
De duurste aankoop is denk ik de auto een aantal jaar geleden van €9000.
Heb je een geldtip?
Spaar iedere maand iets, al is het €10. Probeer een potje te maken. Als er dan iets stukgaat of nodig is kan je dat altijd opvangen.
In hoeverre maakt geld je gelukkig?
Geld maakt niet gelukkig, maar het leven wel makkelijk. Ik vind het belangrijk om zorgeloos te leven en niet elke euro te hoeven omdraaien. Wel vind ik het soms lastig dat ik relatief veel werk als moeder van jonge kinderen en mijn kinderen drie lange dagen naar de opvang breng. Ik ben aan het overwegen om er een halve werkdag af te doen en 26 uur te gaan werken. Omdat het onbetaald ouderschapsverlof is kost ons dit ruim €300 netto per maand.
ILSE
Dit is een fictieve naam, in verband met anonimiteit
Mooie lage hypotheek/op energie zou je nog iets kunnen verduurzamen.
Wat wel opvalt dat je ook ruim 1000€ spaart van dekinderopvang. 1324€ krijgen en kost maar een 260€ wel apart.
Zou het maar goed aan de kant zetten.
Hier ook veel kosten, maar dat heb je met 3 pubers.
Aardig verbouwd 3 jaar terug en meeste zelf gedaan.
Ook met panelen en warmtepomp veel zelf gedaan, dus nu al 4 jaar op 5 € per maand en nog terug krijgen ook. Maar sinds 6 maanden 64 kwh ev, dus over paar weken 6 extra panelen erbij de slimme wallbox hangt al, hier kan het overtollige zonnestroom in.
Goed bezig jullie, en elke maand heb je wel ergens onvoorziene kosten aan
o echt? interesant allemaal zeg. bedankt voor het delen
Horeca wordt notoir slecht betaald. Helaas ontkom je daar alleen aan als je zelf eigenaar bent van een goedlopende zaak. Maar dan zit je er 24/7 in en dat is met een gezin ook niet alles.
Ik zou zeker aan het sparen gaan werken. Qua lasten hebben jullie het aan de lage kant, dus er is wel wat mogelijk als je op de overige uitgaven gaat letten. Reken het allemaal nog eens na en ga gewoon standaard 1000 euro sparen en kijken hoe je die maand uitkomt. Als dat lukt, kun je dat verder uitbouwen.
Ben benieuwd waar jullie voor de kinderen voor sparen. Studie is al gauw 15.000 (collegegeld + boeken + materialen voor 4 jaar), een rijbewijs is minimaal 2.000. Wil je ze op hun 18de ook nog een zakcentje mee willen geven, dan moet je toch al gauw 1.250 per kind per jaar sparen. Zeg maar 100 euro per maand. Dat lijkt me een mooi spaardoel voor jullie.
en daarom werk ik niet meer in de horeca. je word uitgebuit waar je bij staat.
Ziet er goed uit. Vind wel schrikbarend dat jullie (samen) tussen de 72 en 82 uur per week werken en dan ‘maar’ netto 3900€ overhouden. Lijkt mij dat een (of beide) van jullie zwaar onderbetaald worden
Bizar. Man is nog leidinggevende ook. Stelt kennelijk niks voor in de horeca. 3k netto voor één persoon is nog net redelijk.
Vijftig uur per week werken met zo’n jong gezin, respect!
Ik zou hypotheek overigens ook niet als schuld zien als het onderpand een grote overwaarde heeft.
Technisch gezien klopt dat, maar met een stevig onderpand is dat m.i. niet relevant om als schuld te benoemen. In dit soort verhalen zijn dat eerder creditcards, studieschuld e.d.
Zeker is dat wel een schuld, het huis is niet van jou (zolang je het niet hebt afbetaald) en de overwaarde is ook niet van jou (zolang het niet op je rekening staat).
Het gezin heeft het goed op orde. Dat is fijn.
Ik lees vaker zulk soort overzichten en vind het jammer dat er gemiddeld genomen zo weinig aan goede doelen gegeven wordt. 3 euro per maand als je zelf goed rondkomt vind ik echt heel weinig.